Volám sa Martin Čupka. Som výživový špecialista.

 

Pomáham profesionálnym a rekreačným športovcom zlepšiť výkon a zdravie za pomoci odborných a praktických informácií o výžive

Že pôjdem touto cestou by mi rodina či spolužiaci zo školy neverili. Presvedčte sa sami.

Od šišiek k florbalu

Od detstva som bol závislý na jedle. Sladké buchty som zapíjal sladkými vodami. Klasické vysmievania z okolia som potajomky zajedal a obaly od sladkostí a chipsov nachádzali svoj tajný úkryt medzi matracmi v gauči. 

Ja vs. Ja

Šport mi nebol cudzí. Ako každý chlapec z ulice som hrával futbal. Telo ma síce limitovalo, no bojovnosť a nadšenie z hry vždy vyhrali. Po tréningu som zbaštil majonézovú bagetu, pár kakaových závinov, a hneď bol môj svet sacharidov “v rovnováhe”. 

Tvoj najväčší súper? Ty sám.

Svet sa otočil

Na výške mi učaroval florbal. O dva roky neskôr som hral v najvyššej celoštátnej súťaži - florbalovej extralige. Pravidelné tréningy, zmena stravovania a životného štýlu mi úplne učarovali. Objavil som inšpiratívny výživový blog, kilá išli dole a moje telo, jeho sila a nekonečný potenciál mi konečne začali robiť radosť. 

Po prvej vysokej škole som sa rozhodol prepojiť moje štúdium Personálny manažment a vzdelávanie dospelých s mojou vášňou. Rozhodol som sa, že budem pomáhať ľudom objaviť ich vlastné schopnosti a cítiť sa skvele - či už je cieľom krajšie telo, lepšia kondícia alebo viac energie. 

Sny sa plnia

Po škole prišli prvé certifikáty z oblasti výživy a tréningu a spolu s nimi aj vytúžená práca.  V súkromnej sieti poradní som ako výživový konzultant pomáhal stovkám ľudí. 

A to bol iba začiatok.

Začal som prednášať a vzdelávať v téme výživy ďalších odborníkov z fachu. S trémou v krku ale úsmevom od ucha k uchu som absolvoval svoje prvé živé vystúpenie v TV Markíza. Začal som písať blog o výžive, kde mali jednotlivé články aj 20 000 čitateľov. Účinkoval som v TV reklame. Bol som spoluautorom knižného bestselleru. Po ňom prišla druhá kniha, ešte úspešnejšia. A potom ďalšia a ďalšia.

Komunikovať odborné informácie praktickým spôsobom

Zmysluplná práca, zmysluplné poslanie

V roku 2013 som pochopil, že potrebujem určitým spôsobom prepojiť dva svety - svet výživy a svet športu.

Časom som sa rozhodol doplniť si vzdelanie štúdiom nutričnej terapie v Prahe v obore Diplomovaný nutriční terapeut. V poslednom ročníku som zistil, že nemocničná a klinická výživa nie je to pravé orechové a "otočil som kormidlo". Zo školy som odišiel a neľutujem to. Môj dizertačný projekt na katedre biologických a lekárskych vied FTVŠ UK mi sadol omnoho viac. Skúmali sme vplyv nízkeho príjmu energie na výkon a zdravie športovcov. Zistili sme napríklad, že podiel telesného tuku nie je spoľahlivým ukazovateľom nízkeho energetického príjmu. Podobne, ako aj u bežných ľudí, neustále striedanie diétovania s prejedaním a častosť ich striedania, podporujú priberanie tuku. Na druhej strane, športovec so stabilným režimom, ktorý prijíma dostatok potravy, má v skutočnosti lepšie telesné zloženie.

''V mojej dizertačnej práci sme sa snažili dokázať, zjednodušene povedané, že keď človek trénuje veľa, musí aj jesť veľa. A ak nebude jesť, tak jeho výkon bude horší a ani sa mu nepodarí schudnúť. A to sa nám podarilo."

Roky sa stretávam s podobným príbehom. Športovci čerpajú informácie z lifestylových časopisov alebo "fitness" portálov a aplikujú ich na seba. Jedávajú stále menej, trénujú dva až trikrát denne a dostávajú sa do začarovaného kruhu. Na tréningu to nie je ono a pridávajú sa psychické problémy. Do toho sa ich tréneri alebo okolie snaží “zmestiť do určitej škatuľky” s označením ideálneho % telesného tuku prípadne ideálneho fyzického vzhľadu. A to nemusí vždy znamenať aj vyšší športový výkon.

Po vlastnej skúsenosti, 10 rokoch štúdia a stovkách príbehov športovcov už vidím svoje jasné poslanie. Prečítaj si v čom najčastejšie a najlepšie pomáham športovcom. 

Ako môžem pomôcť čo najväčšiemu počtu športovcov?

Mojim cieľom je naučiť 10000 slovenských športovcov jesť správne, podporiť ich zdravie a výkon cez zrozumiteľné a ľahko dostupné informácie. Učím ich, ako sa správne stravovať, aby zlepšili svoj výkon, získali viac energie, skvalitnili regeneráciu a znížili riziko zranení a chorôb. 

V konečnom dôsledku im však pomáham objaviť vlastné schopnosti, dôverovať sebe a svojmu telu a cítiť sa v ňom skvele. Naše telo je predsa jediné miesto, v ktorom strávime zvyšok svojho života. 

Cesta dlhá tisíc míľ sa začína jediným krokom

Za svoje veľké brucho a nulovú kondičku som v konečnom dôsledku nesmierne vďačný. Keby som v detstve a puberte nebol vo vlastnom tele ako uväznený, možno ani dnes by som nedal dopustiť na sladké buchty, šunkovú penu s piatimi rožkami a farebné nápoje. 

Nemal by som ani poňatia o tom, aký obrovský vplyv na organizmus a zdravie predstavuje skonzumované jedlo. 

Všetko čo si predstavíš sa môže naozaj stať

Obézny chlapec, ktorý radí najlepším slovenským olympijským športovcom. Realita? V mojom prípade áno. Žiadny veľký úspech sa nestane cez noc. Väčšinou to trvá tak 10 rokov alebo desäťtisíce hodín A inak to nebolo ani u mňa...

Zlyhávaj. Neprestávaj. A nakoniec uspeješ

Aj ty chceš zlepšiť svoj výkon, tréning a regeneráciu vďaka zmene stravovacích návykov?