ODHAĽTE 7 VÝŽIVOVÝCH OMYLOV, KTORÉ VÁS PRIPRAVUJÚ O RÝCHLEJŠÍ PROGRES
7. marca 2017
7 ZVYKOV PRE CHUDNUTIE – BEZ ZMENY STRAVOVANIA (!) – 2.časť
1. júla 2017

7 ZVYKOV PRE CHUDNUTIE – BEZ ZMENY STRAVOVANIA (!) – 1.časť

Úprava stravy – pri nej to obvykle všetko začína. Je však možné znížiť svoju hmotnosť aj bez akýchkoľvek diétnych zásahov?

Ako zlepšiť svoju postavu a získať viac energie bez toho, aby sme zmenili svoje stravovanie?

Čo sú to za nezmysly? Výživa je predsa základ!  Jedine, že by to tak nebolo….

Jedna z najčastejších otázok s akými sa stretávam: Čo je pri chudnutí dôležitejšie? Optimálna výživa alebo pohyb? Rôzne zdroje uvádzajú rôzne pomery a napriek tomu, že je to lákavá predstava, presných čísel sa pravdepodobne nedočkáme. Môžeme sa však dohodnúť, že zatiaľčo pod vplyvom tréningu sme len približne jednu hodinu denne (5% času) tak jedlo nás ovplyvňuje oveľa výraznejšie.

V tomto článku však celú situáciu obrátime a predstavíme si spôsoby a postupy, ktoré nesúvisia s úpravou stravy a napriek tomu vedú ku krajšej postave a úbytku kilogramov.

Čítajte ďalej…

Čoraz častejšie pozorujem vo svojom okolí tzv. trend – brdza / plyn -> Neustále zmeny a prudké zásahy do životosprávy s vidinou rýchleho výsledku pri minimálnej námahe napr. v podobe:

 • novej radikálnej diéty (tešíme sa na jej koniec a návrat ku „poriadnym“ jedlám)
 • nárazového cvičenia v zápale motivácie (crossfit či night run po 7 rokoch sedenia v kancelárií)
 • už tradičné obmedzenia v období Nového roka, jari či pred dovolenkou (ktoré sa opakujú rok čo rok)

Predmetom tohto článku nie sú revolučné, ale evolučné zmeny. Možno povedať – čím pomalšie tým lepšie. V tomto prípade dokonca bez akýchkoľvek úprav v stravovaní – Napriek tomu očakávajte viac energie a menej kilogramov! Ako je to možné?

Jednoduché činnosti + dostatočná frekvencia => nový návyk tvoriaci váš charakter a koniec-koncov váš osud

#1 Oddychuje vaše telo aspoň v noci?

Poviem to na rovinu. Mať počas 8 hodín zatvorené oči a nebyť „hore“ ≠ automaticky kvalitný a plnohodnotný spánok. Budíte sa aj vy občas s pocitom vyčerpania a bez energie? V tom prípade je načase zamyslieť sa nad schopnosťou ovplyvňovať vylučovanie melatonínu. Práve tento spánkový hormón rozhoduje o veľmi zaujímavých skutočnostiach ako napr:

 • Koľko energie na ďalší deň si nazbierate v noci,
 • ako rýchlo zregenerujete a ako rýchlo bude stúpať vaša kondícia
 • koľko podkožného tuku budete schopní spáliť aj počas noci
 • ako rýchlo budete spokojní s vašou postavou

Narušenie jeho tvorby znamená nadmernú mozgovú aktivitu aj počas noci. Spôsobuje ju oi. tzv. „modré svetlo“ z mobilov, počítačov či TV. Takisto ju ovplyvňuje akékoľvek (aj minimálne) svetlo vo vašej spálni. Mávate zapnutý mobil v spálni či wifi router v byte? Tento elektrosmog znamená takmer 3000 hodín ročne dobrovoľného ochudobňovania sa o možnosť cítiť sa a vyzerať veľmi dobre!

Kolobeh stresu teda nekončí a pôsobí na naše telo aj v noci. Ráno potom ledva rozliepame oči, posúvame budíky prípadne narážame do stien. Nehovoriac už o spomaľovaní bazálneho metabolizmu – výraznej prekážke za vysnívanou postavou…

Kompletné video ako dosiahnuť kvalitný spánok nájdete TU.

Akčný krok: Aplikujte aspoň jedno odporúčanie z videa o kvalitnom spánku a zopakujte tento malý krok každý deň po dobu jedného mesiaca. Môžete pridať ďalší a pozorujte ako sa menia vaše rána.

#2 Vystavujte svoje telo slnečným lúčom. Je to oveľa dôležitejšie ako si myslíte!

Problematikanedostatku energie, problémov so sústredením či nadváhou veľmi úzko súvisí s nedostatkom vitamínu D. Práve táto mikroživina, ktorá bola dokonca vďaka svojej dôležitosti „povýšená“ na hormón je kľúčovou pre trvalé zdravie a životnú vitalitu.

Jeho (ne)dostatok má dopad na riziko vzniku rakoviny, cukrovky, infarktu, osteoporózy či psychických porúch. Ukazuje sa, že priamo ovplyvňuje a podmieňuje hladinu ďalších hormónov a vyjadrenie niektorých génov.

Viac informácií o tom kedy je naše telo schopné vlastnej syntézy vitamínu D nájdete v tomto článku.

Akčný krok: Od mája do októbra vystavujte svoju pokožku priamemu slnečnému žiarenia. Stačí 15 minút denne.

Víac zaujímavých tipov ako si vychutnať slnečnú letnú dovolenku a nepribrať nájdete v tomto videu:

#3 Úprava stravy alebo úprava teploty vody? Zistenie, čo dokáže studená voda vás nenechá chladnými!

Zvykli sme si na život v prekúrených bytoch a až priveľmi pohodlných podmienkach. Naše telá strácajú schopnosť odolávať chladu a čo i len trochu drsnejším podmienkam. Dôsledkom sú okrem iného problémy s imunitou, ale aj neschopnosťou vykročiť vo svojom živote mimo svoju komfortnú zónu.

Otužovanie a úprava stravy priamo spolu nesúvisia, ale majú priamy dopad na množstvo podkožného tuku a teda aj celkovú hmotnosť. Ako je to možné? Vybral som pre vás hlavné benefity odolnosti voči chladu.

 • Pozitívny vplyv na imunitný systém a obranyschopnosť organizmu
 • Podpora chudnutia vďaka zrýchleniu kľudového metabolizmu a tvorbe hnedého tuku
 • Zvýšenie citilivosti na hormóny inzulín a leptín (prevencia vzniku diabetu a prejedania)
 • Efektívny budíček a nakopávač testosterónu

Akčný krok: Obliekajte sa primerane vonkajšej teplote. Neprekurujte si svoju domácnosť a skúste zakončiť sprchu vždy aspoň vlažnou vodou

Kompletný návod ako začať s otužovaním a prekonať počiatočnú neistotu nájdete v tomto rozsiahlom článku.

#4 Ste priemerom 5 ľudí s ktorými sa najčastejšie stretávate…

Poznáte toto tvrdenie? Skúste sa zamyslieť nad tým ako reaguje vaše okolie pri vašej snahe o dôkladnejší výber jedla? S akými reakciami sa stretnete pokiaľ požiadate niekoho, aby si s vami išiel zabehať, zacvičiť alebo zdolať najbližší kopec s pekným výhľadom?

 • Nevymýšľaj s tou zeleninou a navar niečo poriadne z čoho sa najem! (čo som zajac?)
 • Kašli na to – pár koláčikov Ťa nezabije, ale od zajtra pôjdeme podľa tej diéty v časopise
 • Neblázni – to avokádo je strašne drahé, za to kúpiš aj viac ako 10 rožkov!
 • Na niečo zomrieť musíme a telo by malo ísť do hrobu zhumpľované!
 • Oslaďme si život – veď si kúpime voľnejšie oblečenie a čaj na spaľovanie tukov…

… zdá sa vám to povedomé? Ak sa stretávate s týmito alebo podobnými komentármi tak vedzte, že máte problém. Určité obdobie sa môžete snažiť (variť dvojmo pre seba a pre rodinu / partnera resp. chodiť behať sám/a) no následne sa váš plán môže zrútiť ako domček z karát.

Nie náhodou jedna z prvých otázok, ktoré riešim pri spolupráci znie: „Aký názor a postoj na Vašu zmenu životosprávy má Vaša rodina / partner?“ Pokiaľ na Vás budú ukazovať prstom, nálepkovať Vaše správanie a rozhodnutia (úmyselne či neúmyselne) tak je veľké riziko, že Vy sám/a prestanete veriť svojmu snu.

Nadváha a obezita častokrát pramení z neschopnosti doceniť svoje vlastné kvality – a či už sa rozhodnete, že to dokážete alebo nie – v oboch prípadoch budete mať pravdu.

Ako teda bojovať s neprajnosťou a negatívnym prístupom zo strany okolia? Na návšteve, rodinnej oslave alebo stretnutí so známym použite túto jednoduchú schému. Použijem príklad rozhovoru v ženskom rode:

JA: „Chcela by som Ťa poprosiť o pomoc…“ 

KAMOŠKA: Jasné samozrejme môžeš sa na mňa obrátiť – o čo ide?

JA: „Rozhodla som sa, že chcem zlepšiť svoje zdravie aj hmotnosť a vyberať si iba tie potraviny, ktoré mi k tomu dopomáhajú. Úprava stravy je pre mňa dôležitá. Bola by som veľmi rada, ak by si ma neponúkala tými lupienkami, keksíkmi ani sladkým džúsom“

KAMOŠKA: V poriadku – máš moju podporu. Fandím Ti a rada Ti pomôžem!

…. či už ide o kamarátku alebo rodinného príslušníka na prosbu o pomoc väčšina ľudí zareaguje ochotne a pozitívne. V opačnom prípade sa môže jednať o závisť alebo o osobnú frustráciu z toho, že vy ste sa rozhodli pre zmenu a dotyčná osoba to nedokáže.

Akčný krok: Nájdite si parťáka / parťáčku s ktorým budete zdieľať svoje ťažkosti aj úspechy. Takýto človek by Vám mal v ťažkých chvíľach pripomenúť prečo to všetko robíte a čo chcete dosiahnuť! Pokiaľ to uznáte za vhodné tak  vymeňte okruh priateľov – za takých, ktorí vám nezávidia odvahu začať robiť niečo v živote inak…

Všimli ste si, že ešte nepadlo ani slovo o zmene výživy alebo tréningu? V pokračovaní článku sa budeme venovať ďalším 3 + 1 bonusovému zvyku, ktoré Vám prinesú krajšiu postavu a menej kilogramov. Ešte stále sa nekoná žiadna úprava stravy. Dovtedy je Vašou úlohou urobiť 1 (alebo viac) „akčných krokov“ a overiť si tak ako to funguje v praxi.

 

Ak sa však chcete pri riešení Vášho problému spoľahnúť na výživu – samozrejme je to možné! Táto cesta je dokonca najrýchlejšia a najefektívnejšia. Zistite viac informácií o tom ako Vám dokážem pomôcť nájdete TU.

Ak Vám tento článok dáva zmysel – podporte ho zdieľaním so svojimi známymi.

Pokiaľ chcete vedieť o novinkách a článkoch vždy ako prví tak sa prihláste TU. A ešte vám k tomu hodím do mailu eBook TOP 7 Princípov optimálnej výživy úplne zdarma!

Martin Čupka
Martin Čupka
Diplomovaný lektor a tréner životosprávy. Inšpiratívny autor a bloger. Konzultant pre optimálnu výživu a Certifikovaný kondičný tréner. Člen Aliance výživových poradců ČR. Moja vlastná evolúcia životosprávy ma priviedla na cestu hľadania spôsobov ako využiť svoj fyzický aj mentálny potenciál na 100%. Na túto cestu pozývam aj vás!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *