Poznáte tvrdrenie, že najlepšie veci na svete sú zadarmo? Chceli by ste pre svoje zdravie spraviť niečo hodnotné? Nemáte však žiadny EXTRA čas ani EXTRA peniaze? Napriek tomu mám pre vás dobré správy! Otužovanie je totiž investícia s minimálnym kapitálom, bez rizika a s doživotnými výnosmi!
Stačí tak málo času? Je to naozaj také úžasné? Hm… Začína sa to podobať na zázračné vety z tele-shoppingu. Toto znie až príliš dobre. Nebojte sa, viete predsa, že falošné skratky na ceste za trvalým zdravím neexistujú.
Na úvod si skúsme zhrnúť hlavné a zásadné benefity otužovania:
- Pozitívny vplyv na imunitný systém a obranyschopnosť organizmu
- Podpora chudnutia vďaka zrýchleniu kľudového metabolizmu a tvorbe hnedého tuku
- Mentálny tréning odolnosti a nácvik prekonávania vlastnej zóny komfortu
- Skvelé pocity štastia vďaka vyplaveným endorfínom
- Zrýchlenie regenerácie a viac tréningu za rovnaký čas
- Zvýšenie citilivosti na hormóny inzulín a leptín (prevencia vzniku diabetu)
- Efektívny budíček a nakopávač testosterónu
To znie síce všetko veľmi pekne, ale buďme úprimní… To si mám akože dobrovoľne na seba púšťať studenú vodu resp. nechať si na sebe iba trenírky, čiapku a rukavice a ľahnúť si do snehu? Hádam som ešte ako-tak pri zmysloch – či?
Ani ja osobne, pokiaľ by som nepoznal súvislosti a benefity otužovania, asi by som sa na to za 1 deň vykašľal. Toto je miera adaptácie, ktorá sa dosahuje postupným a dlhodobým tréningom. Aj tu platí princíp postupnosti a tak ako sa vaše telo nepremení na telo z obálky časopisu za jeden týždeň, takisto je treba každý deň posúvať svoje limity vždy o stupienok vyššie / ďalej.
Pokiaľ ste súťaživí a motivuje vás porovnávnie s ostatnými tak vedzte, že progres pri otužovaní je doslova raketový! Vzhľadom na to, že vačšina populácie je ešte stále v štádiu – „je mi zima len keď sa na Teba pozerám“ – tak za pár mesiacov systematickej práce môžete byť na tom lepšie ako drvivá väčšina ľudí vo vašom okolí.


Vybudujte zo seba stroj na spaľovanie tukov!
Otužovanie pomáha vytvárať tzv. hnedý tuk, ktorý je biologicky veľmi aktívny. Zabezpečuje termoreguláciu organizmu a napr. u žien estetické výhody ako napr. tvár bez vrások a pevné poprsie. Tento tuk spôsobuje aj to, že malým deťom jednoducho nie je chladno a preto sa radi odkopávajú.
Naopak „biely tuk“, ktorý je biologicky oveľa menej aktívny spôsobuje to, že tučný človek má doslova studený zadok a napriek nadváhe mu je zima. U žien sa ukladá na neatraktívnych miestach ako je zadok, boky a stehná. V tomto tuku sú izolované všetky toxické látky a telo nám vlastne jeho hromadením zachraňuje život. Extrémnou formou tohto stavu je práve obezita.
Výkyvy chutí a kolísanie hladiny energie
Tzv: „Chladová termogenéza„ (odpusťte ten výraz) nám urobí službu aj po hormonálnej stránke. Zlepšuje citlivosť tkanív na extra doležité hormóny inzulín a leptín. V preklade to znamená, že ste na najlepšej ceste ako prestať byť pod nadvládou svojich chutí (hormónov) a začať mať kontrolu nad obsahom a objemom skonzumovaného jedla.
Športovci, chlad a benefity
Dať si po tréningu horúcu sprchu? Na to radšej ZABUDNITE! Aplikovať „zápal“ na „zápal“ vám síce nezmarí celé tréningové úsilie, ale na čo by ste sa o to pokúšali? Protizápalové účinky studenej vody napomáhajú znižovať aktiváciu nervového vedenia a svalových vlákien. Stiahnutie ciev (vazokonštrikcia) „zmrazí“ fyziologické procesy, aby následne zrelaxovaný sval mohol byť opätovne „naštartovaný“.
Deje sa to vďaka opačnému procesu, rozšíreniu ciev (
spätná vazodilatácia alebo tiež „hunting reflex“) kedy sa zápal vzdaľuje od miesta poškodenia a na scénu prichádzajú opravné mechanizmy (makrofágy, biele krvinky). Tieto zdokonalia rehabilitačný proces a
skrátia dobu regenerácie.
Skočte do ľadového jazera a vaše cievy sa stiahnu. Následne pozorujte ako začne telo červenať resp. ružovieť. Vtedy dochádzu ku reaktívnej vazodilatácií.Otužovanie odporúčam využívať ako zdokonalenie systému a nie ako ospravedlnenie a dôvod na prejedanie sa. Osvojte si tento zvyk a stane sa jedným z pilierov vášho systému životosprávy.
Ako teda začať?
Nikto učený z neba nespadol a takisto žiadny otužilec sa nenarodil ako majster sveta. Na základe nasledujúceho postupu si môžete nájsť svoj „stupeň odolnosti“ a následne si zvoliť stratégiu pre optimálny progres. Pre všetky prípady platí zlaté pravidlo – ukľudni dýchanie! Pravidelné a hlboké dýchanie dáva tvojmu telu pocit, že nie je v ohrození. Prvotný šok a jeho prekonanie je preto len 1/2 úspechu. Tou druhou je zavŕšenie v podobe rozvážnych nádychov a výdychov.
LEVEL #1 – BÁBOVKA
zn. BŔŔŔŔ TO NIKDY NEDÁM!
Začni jednoducho s tým, že nebudeš prekurovať svoju miestnosť. 18 stupňov celzia je pre spánok naozaj v pohode. Ver mi! Druhým krokom môže byť primerané oblečenie – zvlášť v prípade, že nie si vonku pol dňa, ale iba napár minút.
Pokiaľ si ešte stále úplný zelenáč, ale cítiš, že ním / ňou už nechceš byť tak striedavé sprchy sú skvelým štartom. Jednoducho striedaš v krátkych intervaloch teplú a studenú vodu pričom VŽDY končíš studenou. Takéto striedanie stresu a uvoľnenia ťa preverí a pripraví zároveň. Nezabudni postupovať od menej citlivých častí tela (chodidlá/ ruky) smerom k tým citlivejším (hrudník / chrbát).
30 sekúnd je na úvod perfektných. Stačí krátko, ale pravidelne! Po mesiaci si vybuduješ nový zvyk a prestaneš o ňom premýšľať. Dostaneš a možno na 3 minúty striedavej sprchy. Stane sa z toho automat, ktorý pracuje sám v tvoj prospech.
LEVEL #2 – SVIEŽI VÁNOK
zn. VYPNI RADIÁTOR JE TU NEJAK TEPLO
Prvým neklamným znakom progresu je čoraz častejšia požiadavka na stlmenie radiátoru – napr. na návšteve mimo domu. V tomto štádiu už zvládaš
studené sprchy každé ráno alebo po športe. Pozoruješ, že nepotrebuješ 4 vrstvy oblečenia, ale stačia aj dve. V bytových domoch sa môže stať, že
studená voda nebude pre teba dosť „studená“ (moja príhoda na návšteve u
Miša Duchoňa – oi. progresívneho otužilca a lifehackera).
Začni sa obzerať po prvých
„outdoor ponoroch“. V rámci Liptova sa napr. organizujeme ako
Liptovskí otužilci prípadne
Tatranskí otužilci. Prvýkrát je potrebné absolvovať krátky pobyt vo vode
spolu s niekým skúsenejším. Daný človek ti poskytne cenné
know-how o detailoch, aké by ťa možno ani nenapadli (vstup do vody / dýchanie / obuv / rukavice apod).
LEVEL #3 – YETI
zn. SOM ZÁVISLÝ A NEVIEM PRESTAŤ
Jedinec v takomto štádiu sa už celkom vymyká z priemeru populácie. Toleruje chlad na vysokej úrovni a pokiaľ má doma bojler tak ho aj tak nevyužíva. Teší sa mimoriadne pružným cievam, ktoré zásobujú krvou a kyslíkom aj tie najodľahlejšie časti tela. Prekrvenie je kľúčom k termoregulácií ale aj pevnej a pružnej pokožke.
Pri pobyte v ľadovej vode nie je problém spáliť 150 kcal za 5 minút. Takýto level otužovania sa už rovná regulérnej fyzickej záťaži. Dbajte teda na to, aby ste pri takomto výkone boli vždy čo najviac oddychnutí a vyspatí! Na škodu by nebol ani deň voľna pred alebo po takejto ľadovej kúre.
V prípade, že sa vám tento článok páčil – podporte ho zdieľaním a pomôžete tak aj svojim priateľom!