5 SPÔSOBOV AKO ÚSPEŠNE ZVLÁDNUŤ SVIATOČNÝ SÚBOJ S HMOTNOSŤOU
13. decembra 2016
ODHAĽTE 7 VÝŽIVOVÝCH OMYLOV, KTORÉ VÁS PRIPRAVUJÚ O RÝCHLEJŠÍ PROGRES
7. marca 2017

EXISTUJE TRVALÉ RIEŠENIE NADVÁHY A NEDOSTATKU ENERGIE?

Nielen vianočné sviatky sú čarovné obdobie. Január je taktiež  magický – veľa z nás hľadá zázračné riešenie. Hlavne rýchlo a bezbolestne! Pokiaľ však chcete tento problém prekonať inak a kladiete si otázku: Ako začať, čoho sa chytiť pokiaľ chcem trvalé riešenie nadváhy a komplexnú zmenu životosprávy – Tento článok je presne pre vás!

Predstavte si, že dostanete hotový návod nato ako sa bez väčšej námahy zbavíte nadbytočných kilogramov. Okrem toho premeníte tuk na svaly (super predstava, že?) a na bruchu sa vám objaví pekáč ako z moduritu. Mužom na bicepse vyskočí hrubý kábel alebo napríklad vy, zástupkyne nežného pohlavia, odhalíte supertajný recept ako odbúrať tuk z oblasti stehien či zadku a za necelý týždeň ho pretransformovať do pevnejšieho a atraktívnejšieho poprsia vo výstrihu.

LÁKAVÉ RIEŠENIE ALEBO LEN PREDPOKLAD ĎALŠIEHO ZLYHANIA?

Našťastie (alebo pre mnohých z nás ešte stále naneštastie) žiadny zaručený materiál na dosiahnutie estetickej či zdravotnej dokonalosti neexistuje. A pokiaľ vám niekto sľubuje niečo podobné, jedná sa o exemplárne príklady okrádania o vlastný úsudok (stačí zaplatiť, my sa už o všetko ostatné postaráme, hlavne nepremýšľajte nad súvislosťami!)

Dovolím si tzv. otázku na telo: Ste to vy, kto má kontrolu nad svojimi chuťami, výberom jedla a skladbou výživy? Alebo máte skôr pocit, že jedlo má kontrolu nad vami, ovláda vaše chute a vy zato platíte krutú daň v podobe zdravotných alebo estetických problémov?

Čo by ste chceli dosiahnuť v roku 2017? Ako by ste sa chceli cítiť a ako by ste chceli vyzerať? Bolo by pre vás zaujímavé vedieť vedome ovplyvniť hladinu energie, zdravotný stav, výkyvy chutí alebo úroveň športového výkonu?

Viac v mojom novoročnom pozdrave vo videu nižšie:

 

MEDIÁLNY ZMäTOK A DEZINFORMÁCIE NA KAŽDOM KROKU

Každodenné polienka do ohníka neistoty, zmätkov a dezinformácií ochotne prikladajú mainstreamové médiá a ničnehovoriace osvetové „žvásty“: Viac zeleniny a ovocia! Menej sladkého! Zlepšiť pitný režim! Pozor na ten tuk! 

Zdá sa vám to povedomé? Že to už všetko ovládate? A prečo to potom nerobíte? Už to robíte a ono to nefunguje? To je zvláštne však….!? Jedného by z toho trafil šlak!

…Pátrate ďalej a narážate na zložitejšie rady – preferujte nízky glykemický index a pozor aj na glykemickú nálož, trénujte intervalovo, jedzte tie správne tuky (ale veď tam som čítal/a, že nesmiem či?)

Pokiaľ by vedomosti boli všetko čo potrebujeme – každý z nás by bol miliardár s kockami na bruchu!

V mojej poradenskej praxi som sa stretol s klientmi, ktorí odo mňa chceli účinné informácie na dvoch-troch riadkoch ako si zlepšiť postavu, vyriešiť zdravotné problémy či rozvinúť kondíciu.

Ako nato reagovať?

JA: Prepáčte, takto to nefunguje. Rátajte s jedným mesiacom času na vyriešenie každého roku
nadváhy, ochorenia alebo zanedbávania vašej kondície a starostlivosti o telo.

K: To mám čakať 12 mesiacov???
JA: Oóó, ale aká bude tá cesta spoznávania seba samého vzrušujúca !! Naučiť sa spoznať vlastné telo a vedieť sa o neho postarať? Myslím, že ešte lákavejšia ponuka ako stroskotať na opustenom ostrove s vašou platonickou láskou.

K: Hmmm….. (šibalský úsmev popod fúzy)

A čo si o tom myslíte vy…?

Späť k jadru veci – Tak kde teda začať? Kde nájsť ostrovček istoty na rozbúrenom mori informácií? Nechytajte sa každej slamky, na ktorú po ceste natrafíte 🙂

Začnite tam kde ste, s tým čo máte a na nič iné nečakajte...

Začnite tam kde ste, s tým čo máte a na nič iné nečakajte…

1. ANALYZUJTE SVOJU SITUÁCIU – RIEŠENIE VYCHÁDZA Z AKTUÁLNEHO STAVU!

Zabudnite na kolegyňu, ktorá má menej kilogramov, má opticky menej tuku (otázne či je to tak aj skutočne). Zabudnite na kamaráta vo fitku, ktorý na mesiac vynechá sladkosti a už mu vykúkajú spod trička tehličky.

Berte do úvahy seba, svoju situáciu a zamerajte sa nato, čo práve VÁS doviedlo do súčasného stavu!

Vaša aktuálna situácia je výsledkom doterajšej životosprávy, a majú ju na svedomí do veľkej miery vaše myšlienkové vzorce (správanie, zvyky, postoj, životný spôsob)

Skúste využiť dostupné prostriedky na rozpoznanie toho, v akom stave je vaše telo. Zamyslite sa najmä nad týmitoriešenie skutočnosťami:

 • Preventívna prehliadka (kedy ste boli naposledy? Ako to dopadlo?)
 • Kompletná biochémia krvi (kedy ste položili svojmu lekárovi korektnú a odbornú otázku nad rámec lojálneho prikyvovania?)
 • Máte nejaké zdravotné obmedzenia? (ktoré z nich je možné ovplyvniť samotnou zmenou životného štýlu a ktoré je možné využiť ako výhovorky pre fyzickú pasivitu)
 •  Aký je váš typ postavy? (z ktorej rodinnej vetvy ste dostali do daru vašu fyzickú podobu? Aká bola vaša najlepšia životná forma?)
 • Skúste zistiť množstvo vášho telesného tuku (ideálne aj % podkožného tuku, prípadne sklony ku ukladaniu vnútrobrušného tuku)
 • Odhadnite, aká miera fyzickej aktivity je pre vás limitujúca (neskoršie porovnávanie zdatnosti bude veľmi motivujúce a pekná postava sa zaručene stane vedľajším produktom vašej kondície)

 

2. POKÚSTE SA REÁLNE A TRIEZVO VYTÝČIŤ SI SVOJE CIELE A VÍZIE!

Chceli by ste vyzerať ako tá slečna na obálke Muscle&Fitness? Ale zároveň viete, že vaša najlepšia forma sa jej podobe približovala len letmo a navyše ste zdedili po mamine sklony ku nadváhe oblasti bokov(typ hruška)? Vedzte, že takáto vízia nieje nemožná avšak takto vysoko stanovený cieľ vás môže viac deprimovať ako inšpirovať (mimochodom, uvedomte si, že aj tá modelka vyzerá tak úžasne iba pár týždňov v roku).

Nemusí sa jednať prioritne iba o estetické ciele. Rovnako tak kondičné alebo zdravotné ciele hrajú prím. Pri tých zdravotných je dokonca dobrou správou, že ich naplneniu nebránia žiadne výrazné prekážky (a žiaľ, zlá správa, pre tých ľudí, ktorí majú radi výhovorky slúžiace ako ospravedlnenie jedine pred nimi samotnými….)

Na margo spomeniem, že genetické predispozície je dokonca možné do určitej miery ovplyvniť, no existujú isté limity, ktoré prirodzenou cestou obísť nedokážeme.

Aj tá najdlhšia cesta začína prvým krokom! Pokiaľ váš cieľ znie: „SCHUDNÚŤ“, ale vlastne ani neviete prečo tak sa s Vami stavím, že Vaša ambícia stroskotá.

Rozmeňte si svoje ciele na menšie „dosiahnuteľné“ časti. Tieto malé kroky vás povedú vpred rýchlejšie a bezpečnejšie.

PO určitom čase si jednoducho vyhodnotíte či sa vám cieľ podarilo splniť (vybudovať si nový zvyk) ktorého opakovanie už pre vás bude samozrejmosťou. Viac nájdete vo videu nižšie.

3. DEFINUJTE KĽÚČOVÝ PROBLÉM resp. ZVYK či POSTOJ A PRACUJTE NA ŇOM!

DETOXIKÁCIA!!! (veď to poznám, a hladovať nemienim! – nenechajte sa pomýliť). V prvom rade sa skúste detoxikovať od všetkých názorov a presvedčení, ktoré boli prebraté bez štipky kritickosti a vnímania širších súvislostí.

Denne sme intoxikovaní mediálnou masážou, vďaka ktorej sme pripravovaní o možnosť samostatne rozhodovať o vlastnom zdraví, vlastnej výžive a vlastnom spôsobe trávenia voľného času.

Skúste zistiť čo je kľúčovým problémom vo vašej životospráve. Jednoducho identifikujete návyk, ktorý vás drží v súčasnom stave a úlohou na najbližšie obdobie bude jeho odstránenia a nahradenie. Je vašim prekliatím hltanie jedla a „nepozornosť“ pri jedle? Začať môžete trebárs tzv. „vedomým jedením“ viď video vyššie.

Zdravé telo nie je náhoda! Je výsledkom búrania starých obyčajov a vytvárania nových návykov. To je efektívny spôsob smerom ku vitalite a neutíchajúcej energií (ktorá nepochádza z jednoduchých cukrov….).

IDEME DO FINÁLE PROSÍM NEODCHÁDZAJTE…

Čo sa to tu snažím vysvetliť? Aké zvyky či obyčaje? Pre názornosť uvádzam zopár činností, z ktorých sa postupne môže stať zvyk a ak vytrváte ešte dlhšie vybudujete si zručnosť, ktorej plody môžete zbierať bez ohľadu na sezónu či počasie! 🙂

 • KAŽDÝ DEŇ INVESTUJEM 30 MINÚT DO SAMOŠTÚDIA – informácií, poznatkov, ich porovnávania z rôznych uhlov pohľadu a vyhodnocovaním na sebe. Že nemáte čas? Každý má čas nato, čo považuje za dôležité. Oplatí sa obetovať polhodinu telky či bezcieľneho surfovania na internete? Čo vám to môže priniesť z dlhodobého hľadiska?
 • VŠÍMAM SI POCITY ENERGIE PRI KOMBINÁCIÍ RÔZNYCH DRUHOV JEDÁL a snažím sa vedome ovplyvniť svoj jedálniček tak, aby som netrpel neustálymi návalmi hladu, malátnosti po veľkom jedle alebo potrebou neustále sa energizovať stimulantami či rýchlymi cukrami.
 • NÁJDEM SI POHYBOVÚ AKTIVITU, KU KTOREJ MÁM VZŤAH (alebo o ktorú som už niekedy v živote zavadil) a naučím sa ju vnímať ako prostriedok psychohygieny, kompenzácie jednostrannej námahy (fyzickej / mentálnej) a ktorá mi pomôže všestranne rozvíjať kondíciu, pričom pekná postava sa stane jej vedľajším produktom (Necvičím preto, aby som vyzeral dobre, ale vyzerám dobre, pretože cvičím).
 • CVIČÍM KRÁTKO ALEBO PRAVIDELNE! Nieje podstatné „pretrhnúť sa“ raz za čas, ale urobiť trebárs jeden klik – každý deň (aj v ten najhorší deň). Kľudne aj viac, ale nikdy nie menej. Pár minút visieť na hrazde, sedieť v drepe – teda „no extra time“ aktivita.
 • TVORÍM A ROZŠIRUJEM SI ZÁKLADNÝ SÚBOR POTRAVÍN, ktoré mi umožňujú podať plnohodnotný mentálny alebo fyzický výkon. Zároveň si budujem databázu potravín, ktoré z rôznych príčin negujú moje úsilie priblížiť sa k cieľu.
 • PLÁNUJEM, CHODÍM NAKUPOVAŤ SO ZOZNAMOM A NAJEDENÝ! Pýtam sa sám seba: Približuje či oddaľuje ma konzumácia tejto potraviny ku môjmu cieľu? Aký ma vplyv na moje telo?
 • JEDLO NECHVÁTAM, PREŽÚVAM A NEROBÍM OKREM TOHO NIČ INÉ. Nedegradujem hodnotu jedla tým, že ho do seba „nahádžem“. Mám záujem o plnohodnotné trávenie a využitie živín.
 • AKÝKOĽVEK INÝ UŽITOČNÝ ZVYK – (otužovanie, eliminácia e-smogu, domáce varenie, zvoľte si vlastné…)

 

VYBERTE (LEN) JEDNU ČINNOSŤ A OVLÁDNITE JU!

rozbeh

Cesta za cieľom vedie cez drobné kroky. Motivácia bude vždy silnejšia pokiaľ bude cieľ hmatateľný a „na dohľad“. Rozmeňte preto svoj cieľ na drobné a majte ho na pamäti (alebo na ploche mobilu / na chladničke / na záchode). Spojte si svoju úlohu s činnosťami, ktoré robíte denne (hlboký drep pri stene pri televíznych novinách? – trebárs!). Všetko pre to, aby ste si ju jednoducho zafixovali a zautomatizovali. Po mesiaci príde jednoducho vyhodnotenie – dal som to alebo nie?

Ak ste premenili zvyk na zručnosť tak ste výhercom! Táto činnosť vás už nebude „obťažovať“, pretože sa plne zautomatizuje.  

A nemusíte okolo toho robiť vedu. Žiadne veľkohubé vyhlásenia: od zajtra chudnem, od nového roka prechádzam na nový životný štýl. Stačí keď budete o tejto vnútornej sebapremene vedieť vy sami. Okolie sa o tom dozvie….

Všetky tieto činnosti a zvyky sa spájajú do lievika so spoločným menovateľom a postupne sa začnú prekrývať a vzájomne sa posilňovať. Budú to vaše základné kamene na ceste za VYMAKANOU ŽIVOTOSPRÁVOU!

Takto to robím aj pri svojich ľuďoch a funguje to 🙂

Vaše telo vás sprevádza po celý život, telesná schránka môže byť úžasným pomocníkom alebo veľkou príťažou na ceste napĺňania vášho potenciálu. Čo si vyberiete Vy?

Ak veríte, že Zdravé telo nie je náhoda a chcete si vybudovať naozaj pevné zvyky tak zbystrite pozornosť! Rozhodli sme sa počas jedného víkendu dať vám celé know-how, ktoré vás dovedie ku skvelej postave, silnému a zdravému telu. Ste pripravení získať toto všetko?

nakopnutie

Tak čo. Už viete, ktorá drobno bude vašou prioritou na najbližší mesiac?

Na ceste sebazdokonaľovania vám držím palce!

Ak si myslíte, že je tento článok užitočný podporte ho zdieľaním so svojimi známymi. 

Nenávidím spam rovnako ako Vy!

Pokiaľ máte záujem len o nové články, inšpirácie a k tomu eBook TOP 7 Princípov optimálnej výživy úplne zdarma tak sa prihláste TU.

 

 

Martin Čupka
Martin Čupka
Diplomovaný lektor a tréner životosprávy. Inšpiratívny autor a bloger. Konzultant pre optimálnu výživu a Certifikovaný kondičný tréner. Člen Aliance výživových poradců ČR. Moja vlastná evolúcia životosprávy ma priviedla na cestu hľadania spôsobov ako využiť svoj fyzický aj mentálny potenciál na 100%. Na túto cestu pozývam aj vás!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *