Ešte skôr ako sa vrhnete na pokračovanie článku – mám pre Vás zásadnú otázku:
Ktoré zvyky z prvej časti článku sa Vám podarilo zakomponovať do Vašej životosprávy? Čo z toho ste vyskúšali a overili v praxi? Nezabúdajte, že nestačí len vedieť – rátajú sa činy!
Ak už máte odpoveď sa sebou tak poďme na zvyšné 3 + 1 bonusový tip na dosiahnutie skvelej postavy bez diétnych zásahov.
Žijeme v dobe kedy sa ženieme za pracovnou produktivitou, efektivitou a kvantifikáciou našich (pracovných) výsledkov. Kľúčom ku úspechu a výsledkom je však citlivá harmónia medzi záťažou a odpočinkom. Sami určite viete, že rovnaké 4 hodiny v zamestnaní môžu priniesť absolútne rozdielne pracovné výsledky či myšlienkové produkty.
Pokiaľ pracujete hlavou a máte sedavý typ práce – je načase vykompenzovať to! Boli sme stvorení pre pohyb a vďaka 5 minútovej prestávke v práci môžete zlepšiť svoju kondíciu za „no extra time“ a teda bez časových strát. Výhovorke, že nemáte čas následne veríte len vy sami. Sledujte svoju výkonnosť a úroveň energie po takejto prestávke. Na výber máte viacero (mikro)aktivít:
Akčný krok: Naplánujte si dovolenku a jeden deň v týždni absolútne oddychujte od svojej pracovnej činnosti. Minimálne raz za dve hodiny prestaňte pracovať, zmeňte polohu tela a urobte jednu z vyššie uvedených aktivít.
Sústredíte sa každú chvíľu jedine na to ako „urvať“ čo najskôr a čo najviac kilogramov na váhe? Za každú cenu počítať každý gram alebo centimeter (niekedy aj každý deň v týždni) je skutočne stresujúce. Odvráťte pozornosť napríklad na rozvoj kondície a pekná postava bude jej vedľajším efektom. Športovci majú pekné telo, pretože športujú. Nešportujú preto, aby mali pekné telo (s výnimkou fitness a kulturistiky 🙂 ) Pekná postava a správny pomer medzi svalmi a tukom sú darom za to, že žijeme vyrovnaný, pestrý a zaujímavý život – kedy sa hýbeme takým spôsobom, ktorý nás baví!
Žijeme v tzv. „krabicovej“ dobe. Spíme v krabici (dome / byte), nastúpime do krabice (auta), aby sme sa odviezli do krabice (kancelárie) kde pozeráme do krabice (počítača). Cez obed sa išli najesť do krabice (reštaurácie) alebo si ohriali jedlo v krabici (mikrovlnke). Po práci ideme nakúpiť do krabice (supermarketu) alebo cvičiť do krabice (fitnesscentra), aby sme sa odviezli v krabici (aute) domov, kde budeme pozerať do krabice (TV).
Akčný krok: Stanovte si „deadline“ na zvládnutie konkrétneho počtu opakovaní, zabehnutej vzdialenosti, času alebo zvládnutia cviku. Vaša postava sa zaručene zmení k lepšiemu. Chudnutie bez dostatočnej kondície je predsa nekonečný príbeh!
Aké sú vaše spomienky na večery z detských čias? U mňa to bola záverečná znelka večerníčka a chtiac-nechtiac odchod do postele… (dnešné neskoré večierky a s tým súvisiace problémy so spánkom, energiou a nadváhou detí budú predmetom iného článku)
Obdobie po večeri a pred spánkom je extra rizikové pre rôzne odmeny po náročnom (pracovnom) dni. V tomto čase si oveľa jednoduchšie doprajeme viac jedla, viac chrumkania (slaného) alebo viac cmúľania (sladkého). Inými slovami náš vnútorný rozhovor sa nesie v duchu: „Po takomto dni si predsa túto odmenu zaslúžim!“
Čo s tým? Ako poraziť večerného sabotéra a vyhnúť sa tzv. bielemu sexu (nájazdu na chladničku).
V zmysle tohto článku nebudeme hľadať lepšie alebo horšie alternatívy (sľubujem predsa schudnutie bez zásahov do jedla 🙂 ). Umytie zubov prípadne použitie ústnej vody znamená pomyselnú bodku za príjmom denného jedla. Funguje to aj na úrovni mozgu. Veľký pohár bylinkového čaju umlčí aj posledné náznaky volania po jedle.
Akčný krok: Umyte si zuby po poslednom večernom jedle a v prípade potreby popíjajte pred spaním pohár nesladeného čaju. Pozorujte čo sa bude diať s vašim apetítom
Mnoho prísloví pôvodných kultúr sa nesie v duchu tzv. „vedomého jedenia“. Pokiaľ si to rozložíme na drobné tak prijímanie tekutín by malo prebiehať v dúškoch (podobne ako sústa potravy) a konzumované jedlo by malo byť natoľko požuté a rozdrvené, aby sme ho doslova „pili“ (podobne ako dúšok nápoja). Inými slovami – Naše vedomie a pozornosť sú zamerané na príjem výživy a nie na obrazovku telefónu.
Takýto postup znamená menej jedla a času potrebného pre zasýtenie, dokonalejšie spracovanie a strávenie jedla a v konečnom dôsledku teda menej problémov s nafukovaním či neustálym pocitom hladu a nedostatku energie. V praxi teda prosím zabudnite na:
Akčný krok: Vnímajte kľud počas jedenia ako úctu voči jedlu, ktoré prijímate. Spôsob akým do seba dostávate potraviny je vlastne dôležitou informáciou pre Vaše telo. Pokiaľ eliminujete rušivé vplyvy a sústredíte sa na prežúvanie tak získate viac energie na všetky potrebné činnosti medzi Vašimi jedlami.
…. čo sa stane ak nepríjmete ten hovor počas obedu, ale zavoláte dotyčnému o 15 minút neskôr?
Držím vám palce a verím, že pomocou týchto malých krokov sa vám podarí prirodzenou cestou zlepšiť svoju postavu či hladinu energie.
Ak Vám tento článok dáva zmysel – podporte ho zdieľaním so svojimi známymi.
Pokiaľ chcete vedieť o novinkách a článkoch vždy ako prví tak sa prihláste TU. A ešte vám k tomu hodím do mailu eBook TOP 7 Princípov optimálnej výživy úplne zdarma!