V tejto časti sa Vám predstavím: Od hlavy až po päty. Od dávnej minulosti až po vzdialené vízie a od jednoduchých faktov až po môj celý životný príbeh. Predstavím Vám napr. aj to – Čo pre mňa znamená „zdravá výživa“? Vyberte si tú časť, ktorá vám najviac vyhovuje. Verím, že ako celok Vám to dá skvelý obraz o mojom živote a mojej práci. 

Kto som? Čo robím? Aké sú moje hodnoty? Čo chcem dosiahnuť? Ako to všetko zhrnúť v jednej vete?

>>>Snažím sa byť zmenou, ktorú chcem vidieť vo svete<<<

..A ako to teda vidím JA?

Myslím si, že všetko okolo nás, čo voláme svet či systém, je tvorené ľuďmi a nie je to nemenné. Ak chceš zmeniť veci, stačí meniť postoje ľudí.

Najmä prístupom ku sebe samému a svojej životospráve.

  • Nerád poučujem
  • Niekedy ani nechcem motivovať. Sme predsa dospelí – buď to chceš alebo nechceš.
  • Idem cestou inšpirácie! Vezmi si odo mňa to, čo Ti zapadá do Tvojho systému prípadne si to vylepši ešte viac!

…Presne tak ako mňa ovplyvnili osobnosti a knihy o ktorých píšem nižšie.

Čo ma teda živí a (takmer vždy) aj baví?

Ak na to pôjdeme stručne a heslovite tak môj work-life balance sa delí medzi tieto oblasti:

  • Lektor a školiteľ  (akreditované kurzy pre poradcov výživy / školenia nutričného softwaru / odborné diskusie a semináre)
  • Konzultant pre optimálnu výživu a životosprávu (individuálny coaching / výživové plány / recepty)
  • Kondičný tréner (osobné tréningy / rozvoj pohybových schopností)
  • Autor a bloger (verejná edukácia / články / videá / publikácie / PR aktivity)
  • Osobný progres (samoštúdium / sebamotivácia / odborné kurzy / otužovanie / vlastná športová činnosť )
  • Budovanie a upevňovanie vzťahov ( rodina / partnerka / priatelia / komunita / ďalší experti)

Určite pochopíte, prečo to celé vnímam ako poslanie bez jasných hraníc medzi voľným časom a prácou. Jednoducho je to taká hra a otázka zároveň:

Ako poraziť seba samého a byť opäť v niečom lepší ako včera?

Ak vás zaujíma moja kvalifikácia a vzdelanie. Všetko to nájdete v .PDF odbornom profile TU

 

Zhasnite svetlo: Príbeh začína!

Ak by som točil svoj autobiografický film tak v scenári by boli určite moje problémy so životosprávou a fyzickou kondíciou z obdobia detstva. Stav telesnej schránky a objem skonzumovaného jedla nenasvedčoval ničomu závratnému. Šport mi nebol cudzí avšak chýbal tomu akýkoľvek systém (viď FOTO). Až okolo 20. roku môjho života som sa definitívne vymanil zo zajatia nesprávnych návykov a začal som sa cítiť dobre vo svojom vlastnom tele.

Vyriešenie vlastného problému so životosprávou mi otvorilo oči a rozhodol som sa zájsť ešte ďalej…

Dôležitú úlohu (ešte počas VŠ štúdia) zohralo aj pôsobenie v extraligovom florbalovom celku FBC Mikuláš Prešov, kde ma charakterizoval nekompromisne zodpovedný prístup ku tréningu aj zápasu. Počas tých troch rokov som získal nenahraditeľné skúsenosti čo sa týka pohybovej prípravy, ale aj mentálnych hodnôt. Pohyb je pre ľudské telo tým najprirodzenejším prejavom života a ja som si postupom času uvedomil, že zdanlivo nedosiahnuteľné ciele sa mi začali približovať míľovými krokmi.

99 kg vs. 79 kg – oveľa viac ako čísla sú však osobné skúsenosti

Dovtedy nepredstaviteľné veci boli zrazu realitou: hral som v najvyššej slovenskej lige / 10 kilometrov som zabehol pod 40 minút a mojich 96 kg ostalo definitívne v minulosti. Často premýšlam o tom, aké by to bolo kebyže nemám nadváhu a nemusím riešiť veci okolo životosprávy? Možno by som doteraz jedol bagety z obchodu či tresku s rožkom a nemal by som ani poňatia o tom, aký OBROVSKÝ VPLYV na organizmus a zdravie predstavuje skonzumované jedlo. A možno by som sa vôbec nestal expertom v oblasti výživy a prístupu ku životospráve.

Skúsenosti ako cesta k úspechu

Každá zmena začína v hlave – a teda aj v ústach. Vďaka mojej osobnej skúsenosti s transformáciou myslenia a postavy dokážem lepšie pochopiť správanie a postoje podobných ľudí. Celý proces zmeny návykov si vyžaduje skutočne citlivý prístup. Ako dietaťu mi zarezonovalo v ušiach, že málokomu sa podarí robiť po škole to, čo ho baví (aj takto sa budujú myšlienkové vzorce a poslušnosť k systému). Už počas vysokej školy som sa rozhodol spojiť obor svojho formálneho vzdelania (Riadenie ľudských zdrojov a Vzdelávanie dospelých) so svojou vášňou v zdokonaľovaní systému vlastnej životosprávy. Aj preto som v záverečnej práci skúmal a porovnával Voľný čas, pohybové aktivity a úspešnosť vysokoškolského štúdia.

Dôležitou skúsenosťou v mojej praxi konzultanta bola práca pre sieť poradní Svět zdraví v roku 2014. Počas tejto práce v roli bežného zamestnanca som získaval potrebné skúsenosti avšak onedlho nastal čas posunúť sa ďalej – odísť a urobiť „krok do neznáma.“ Pravidelná výplata bola minulosťou a mne trvalo určitú dobu, kým si naplno uvedomím význam tejto situácie.

Zobrať osud do vlastných rúk som s odstupom času vyhodnotil ako nevyhnutnosť…

Neustále vzdelávanie a hľadanie kvalitných informácií si častokrát vyžaduje opustiť staré dogmy a princípy, ktoré sme považovali za jediné správne a nemenné. Človek, ktorý sa prestal vzdelávať – pomaly, ale isto mentálne odumiera. Na mojej ceste ma inšpirovali mnohé osobnosti, publikácie a absolvoval som množstvo kľúčových školení a seminárov. Každé z nich bolo bohatým zdrojom poznatkov a nových myšlienok či už od prednášajúcich alebo od kolegov z publika.

Petr Fořt: Guru československej výživy a pre mňa TOP expert

TOP osobnosti a publikácie z hľadiska môjho rozvoja, ktoré Vám odporúčam:

FOŘT, Petr – Výživa pro dokonalou kondici a zdraví
Guru českolovenskej výživy a športovej fyziológie. Pre mňa osobne záruka kvality a nadhľadu pri akejkoľvek publikácií.

JUREK, Scott – Jedz a behaj
Detaily zo zákulisia ultra-vytrvalostného výkonu – tréningové metódy, výživa aj psychické pozadie behu. Vlastná evolúcia výživy autora naprieč diétnymi smermi.

GREENFIELD, Ben – The low-carb Athlete
Progresívny autor a športovec ponúka metódy zvyšovania výkonu aj pri „tukovo-bielkovinovom“ protokole. Intenzívne intervalové metódy v kontexte vytrvalostnej prípravy. Eliminácia hrozieb dlhodobého pobytu v aeróbnom pásme.

TRACY, Brian – Najprv zjedzte žabu
Komplexná publikácia pre optimalizáciu výkonnosti v rôznych oblastiach života. Návod na porazenie prokrastinácie a zvýšenie pracovnej produktivity.

EPSTEIN, David – Športový gén
Odkrývanie pozadia excelentnosti v rôznych športových odvetviach. Užitočná pri individualizácií výživy a tréningu pri výkonnostných i rekreačných športovcoch.

LUSTIG, Robert – Cukor náš zabijak 

Preniknutie do podstaty vzniku obezity a civilizačných ochorení. Pediatrický endokrinológ vysvetľuje vplyv kombinácie cukru, tuku a iných aditív na závislosť od jedla. 

FERRISS, Tim – Štvorhodinové telo  

Dovolím si povedať, že kultová kniha popisujúca neobvyklú cestu ku schudnutiu, zlepšeniu sexu či premene v „nadčloveka“

Odmietam falošné skratky na ceste za zdravím

Skúste sa opýtať kohokoľvek vo Vašom okolí na jeho názor a princípy pojmu „zdravá výživa“. Ihneď dostanete informácie o tom čo je správne a ako sa to má robiť bez ohľadu nato či sa jedná o rodiča, kamaráta, učiteľa alebo lekára. Čo však v prípade, že Váš „respondent“ je evidentne v žalostnom zdravotnom, kondičnom či metabolickom rozpoložení? Akú majú takéto informácie hodnotu? Odkiaľ ich zobral?
Čo dáva právo komukoľvek (vrátane mňa i Vás) rozdávať podobné rady? Budem sa opakovať:

Vytvorenie vlastného úsudku je kriticky dôležité  pre trvalé zdravie , energiu a vitalitu.

Hľadanie jednoduchšej a bezbolestnej cesty napríklad za krajšou postavou môže byť veľmi zradné. Takáto skratka v podobe krátkodobých zásahov do organizmu môže mať častokrát doživotné negatívne následky. Za jeden z najväčších problémov považujem to, že sme stratili schopnosť identifikovať skutočné potraviny. O tom aké potraviny sa stanú súčasťou nášho tela častokrát rozhoduje niekto iný. Dobrovoľne a nevedome podporujeme producentov, ktorí spoľahlivo zotročujú nielen náš osobný potenciál, ale aj celú našu planétu.

Prirodzené a nespracované potraviny sú prienikom všetkých úspešných diét a stravovacích režimov. A teda čím kratšie zloženie a jednoduchší obal – tým lepšie pre vás. Získajte kľúčovú zručnosť efektívneho nákupu potravín!

Ďalšie inštrukcie a odporúčania nájdete v mojom e-booku. Ak ho ešte nemáte, stiahnete si ho zadarmo TU.

Fyzickú zdatnosť beriem ako povinnosť

Dnešná doba spoľahlivo degeneruje náš fyzický potenciál. Jednostranné pracovné zaťaženie resp. prílišná športová špecializácia prináša rôzne úskalia. Sedavá kultúra pracovného prostredia a črty životného štýlu si vyžadujú kompenzáciu a nápravu v podobe cielenej fyzickej aktivity. Zatiaľčo v minulosti bola fyzická zdatnosť povinnosťou – dnes sa stáva voľbou a to z môjho pohľadu nie je v poriadku.

Kľúčom k úspechu je pohybová aktivita, ktorá vás bude baviť – jedine tak pri nej zotrváte. A ak sa prestanete sústrediť na kilogramy, ale na rozvoj kondície tak sa Vaša hmotnosť zníži automaticky aj tak.

Nikto nevidí koľko vážiš, ale všetci vidia ako vyzeráš!

Myslím si, že každý z nás by mal disponovať určitými základnými zručnosťami. Vo vlastnom záujme. Dokázať si zvoliť správny typ pohybu vzhľadom na svoj aktuálny zdravotný a kondičný stav. Byť schopný technicky zvládnuť toto cvičenie a zvoliť si adekvátny objem aj intenzitu pohybu. Zvládnuť rozvrhnutie cvičenia v rámci týždňa vzhľadom na stupeň regenerácie a hladinu energie.

Rôzne kondičné ciele si vyžadujú rôzne prostriedky. Pri svojich tréningoch najčastejšie využívam telu prirodzené pohybové vzorce, ktoré podporujú rozvoj medzisvalovej koordinácie a schopnosť vnímať vlastné telo v priestore. Je na zamyslenie, aký dopad má na telo sedenie na strojoch vo fitnesscentre po celodennom sedení v kancelárií? Bolo naše telo stvorené na sedenie alebo na pohyb? Odpovede nechám na Vás…

 

Podporujem (r)evolučné zmeny bez prudkých zásahov

Mnoho ľudí by chcelo počuť jednoduchý recept za riešenie zložitých problémov (roky zanedbávané zdravie vs. rýchle výsledky). Jednou z najčastejších príčin vyprchania motivácie je stanovenie nereálnych cieľov. Príliš nadnesené alebo „prestrelené“ predsavzatia dokážu zruinovať doslova všetky ambície. Asi sa zhodneme, že v dnešnej dobe nie je núdza o dostatok informácií, ale problémom je vybrať si tie správne!

Treba teda pochopiť, že jediné čo sa ráta sú poznatky aplikované v praxi. Urobte každý deň malú drobnosť a dostanete sa oveľa ďalej ako ten čo iba rozpráva o veľkých veciach! Tou prvou drobnosťou môže byť odstránenie malého zlozvyku, ktorý je prekážkou za vašim cieľom. Vo videu vidíte príklad jednej z nich – poobedný spúšťač prejedania…

 

Ak by boli vedomosti jediné čo potrebujeme – všetci by sme boli miliardári s kockami na bruchu…