Lahodné športové smoothie pre stabilnú energiu

Mánia okolo smoothie nápojov neobišla určite nikoho z vás. Existujú ich tisíce avšak ako si vybrať ten správny pre vás? V tomto článku vám prinesiem jednoduchý avšak veľmi efektívny recept vhodný ako pre rekreačných, tak aj pre výkonnostných športovcov. Problematike optimálnej a športovej výživy sa venujem v úzkej súvislosti s kondičným tréningom. Každá zo zložiek má svoje opodstatnenie a spoločne podporia vašu snahu o zlepšenie kondície, krajšiu postavu alebo pevné zdravie.

Perfektne vyladené pred-tréningové smoothie

Chocolata banana smoothie

Ingrediencie na 1 porciu

  • Banán 1ks (120g)
  • Kakao plnotučné 1PL
  • Kokosový olej 1PL (10g)
  • Chia semienka 1PL (vopred namočené)
  • Kokosová voda 200ml / Filtrovaná voda (podľa potreby)
  • Lístky mäty

Postup prípravy

Použijeme banán bez čiernych bodiek – skôr menej zrelý. Vložíme ho do mixéru spolu s kakaom, kokosovým olejom a vopred namočenými chia semienkami. Zalejeme tekutinou a vymixujeme dohladka. Na konci ozdobíme mätou – túto dekoráciu, ale následne aj zjeme!

Pre tých z vás, ktorých to zaujíma tak 1 porcia obsahuje 316 kalórií / 5 g bielkovín / 14 g tuku / 39 g sacharidov / 5 g vlákniny

Použité ingrediencie a ich význam vo vzájomnej kombinácií 

Kokosová voda je vynikajúcim prírodným izotonickým nápojom. Zastúpenie a koncentrácia elektrolytov (draslík a sodík) je veľmi podobná hustote krvi a to z nej robí výborný základ predtréningového smoothie. Optimálne hydratuje, predchádza kŕčom a zvyšuje svalovú výkonnosť.

Zelenší banán obsahuje pomalšie vstrebateľné sacharidy a tým pádom dodáva energiu postupnejšie a dlhšie. Tento efekt podporujú aj vopred namočené (aktivované) chia semienka, ktoré naviažu vodu a tým pádom hydratujú organizmus a pripravujú ho aj na dlhodobú záťaž v extrémnych podmienkach. Plnotučné kakao prináša rozumnú dávku kofeínu a polyfenolov, ktoré pomáhajú počas fyzickej aktivity zmierňovať dopad oxidačného stresu.

Leg-Kick

Tento smoothie nápoj a dynamický strečing  patria pred tréningom jednoznačne k sebe

Kokosový olej zmixujeme aj v tuhej podobe a vďaka obsahu MCT tukov (mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom) môže slúžiť ako rýchlo využiteľný zdroj energie podporujúci štiepenie tukov aj pri vyššej intenzite tréningu. V praxi to znamená viac energie pre výkon vďaka šetreniu glykogénových zásob.

Mäta nevyniká len podporou trávenia, ale spoliehali sa na ňu už starí grécki atléti vďaka jej podpore pri zvyšovaní telesnej kondície. Tento smoothie nápoj ako celok je vhodné konzumovať najneskôr 1 hodinu pred záťažou.

Páčilo by sa vám individuálne smoothie presne pre vás?

Pokiaľ ste hladní po ďalšej inšpirácií tak vám určite odporúčam túto jedinečnú smoothie knihu na ktorej som spolupracoval spolu s TOP odborníkmi zo Slovenska a Česka v oblasti výživy (Martin Chudý, Igor Bukovský ai.). Mojou úlohou v rámci publikácie bolo prispieť kapitolou o smoothie receptoch na zdravé a silné kosti resp. vyrovnanú hladinu krvného cukru. Nájdete v nej viac ako 100 smoothie receptov na konkrétne zdravotné oblasti a životné situácie + špeciálne bonusy a súťaže o hodnotné ceny.

Kliknite na tento odkaz a zistite sami či sa oplatí mať túto knihu.  

Môj názor je jednoznačný – obsah rozhoduje a v tomto prípade je viac ako unikátny!

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *